Historia o super bohaterach…

Rok 2020 zapowiadał się całkiem zwyczajnie. Wszyscy mieliśmy swoje plany, postanowienia, marzenia do zrealizowania.


Choć w mediach przewijała się informacja o tajemniczym, groźnym koronawirusie, nas to nie dotyczyło. Dramat rozgrywał się w Azji. W Europie byliśmy bezpieczni. Nadszedł okres ferii. I tu zakończyła się zwyczajność 2020 roku. Wszyscy w jednym momencie wstrzymaliśmy oddechy. COVID-19 dotarł do Polski. Wirus rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Media nieustannie karmiły nas nowymi statystykami. W obawie przed nieznanym poddaliśmy się izolacji. Wszystkie miejsca publiczne, w tym szkoły, przedszkola, uczelnie zostały zamknięte, a imprezy masowe odwołane. Czekaliśmy na kolejne informacje, próbując jakoś przetrwać w nowej, niekomfortowej sytuacji. Jednocześnie izolacja nie była w stanie zatrzymać czasu. Pomimo trudnych warunków nie mogliśmy się poddać, przestać pracować, uczyć się. Pandemia dla jednych oznaczała stagnację, innych paraliżowała, jednak dla wielu, w tym dla naszych super bohaterów, była wyzwaniem, które należy podjąć.


Idea kampanii „Bohaterowie wracają do szkół” powstała spontanicznie. Jest to wynik naszych obserwacji, podziwu oraz wielkiego szacunku dla wszystkich nauczycieli w Polsce, którzy pokazali, że nawet, gdy jest ciężko, należy dać z siebie wszystko i konsekwentnie dążyć do celu.


Gdy zamknięto szkoły w całym kraju, tysiące słuchaczy czekało na to, co będzie dalej z ich przyszłością. Nauczyciele codziennie poświęcali czas i energię przygotowując materiały, prowadzili lekcje online, wspierali uczniów w wykonywaniu zadań. W Szkołach ŻAK odkryliśmy na nowo to, co powinno być oczywiste, a zostało zapomniane: nauczanie jest misją. Kampania „Bohaterowie wracają do szkół” to nasza forma podziękowania wszystkim nauczycielom, pedagogom i dyrektorom szkół w Polsce. Serdecznie zachęcamy uczniów i absolwentów szkół do pozostawienia na naszej tablicy wyrazów wdzięczności swoim nauczycielom.